
Historia
Rotmistrz Witold Pilecki to jeden z najważniejszych bohaterów narodowych ostatniego czasu. Jest on dla nas wzorem patrioty, chrześcijanina, mężczyzny, harcerza. Poniżej zarysowaliśmy jego życiorys jednak jest to duży skrót. Zachęcamy by dowiedzieć się o nim więcej – chociażby od samych harcerzy z Kniei.
Pilecki walczył w pierwszej wojnie światowej i wojnie polsko-bolszewickiej. Pełnił funkcję zastępowego jak i drużynowego harcerzy. Brał udział w kampanii wrześniowej po której działał w konspiracji, w okupowanej Warszawie. Zgłosił się na ochotnika do obozu koncentracyjnego, działał w Auschwitz przez ponad dwa lata. Był pierwszą osobą która poinformowała aliantów o zbrodniczym charakterze działalności obozu. Walczył w powstaniu warszawskim. Po wojnie próbował stworzyć siatkę wywiadowczą która dawałaby wgląd na powojenne realia w komunistycznej Polsce. Został jednak wykryty i aresztowany. Zamordowano go w więzieniu na Rakowieckiej.
Na dekady został wymazany z historii. Dopiero po upadku PRL zaczęto przywracać o nim pamięć. Wśród licznych odznaczeń pośmiertnych jednym z najważniejszych było przyznanie Orderu Orła Białego w 2006 przez ś.p. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Było to niedługo po tym jak powstała 301 WDH “Knieja” pierwsza w Polsce drużyna imienia rotmistrza Witolda Pileckiego.

Pilecki w kulturze
Oprócz wydania Raportów autorstwa Pileckiego powstało dużo książek w tym chociażby “Rotmistrz Pilecki. Ochotnik do Auschwitz” Adama Cyry. Stworzono mnóstwo filmów fabularnych i dokumentalnych. Najbardziej obiecujący zdaje się być dopiero na horyzoncie: na 2024 został zapowiedziany Enemy of My Enemy od producenta filmu “1917”. Od 2016 na ul. Rakowieckiej jest otwarte Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL które drużyna regularnie odwiedza. Od niedawna w Ostrów Mazowieckiej działa Muzeum Rodziny Pileckich. Jeden z pomników Witolda Pileckiego znajduje się przy alei Wojska Polskiego, niedaleko mieszkania gdzie dał się złapać podczas łapanki.
Ciekawostki
- Witold urodził się w 1901 roku nad rosyjskim jeziorem Ładoga w Ołońcu. Jego rodzina znalazła się tam przez problemy ze znalezieniem pracy przez Juliana Pileckiego, ojca Witolda. Te problemy były związane z przeszłością rodziny: przodkowie Witolda wywodzili się ze szlachty i brali udział w powstaniu styczniowym.
- W międzywojniu Pilecki był znany nie tylko jako ułan, ale przede wszystkim jako rolnik. W 1938 otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi za aktywność i pracę społeczną.
- Witold Pilecki działał pod wieloma nazwiskami i pseudonimami m.in. przy łapance na żoliborzu podał się za Tomasza Serafińskiego. Parę lat później podczas ucieczki z Auschwitz przypadkowo spotkał się z prawdziwym Serafińskim, który dał mu możliwość ukrywania się na swojej posiadłości.
- W roku 1990 Sąd Najwyższy RP uniewinnił rotmistrza i towarzyszy z którymi był osądzony.
- Do tej pory żyją i propagują wiedzę o swoim ojcu Zofia i Andrzej, dzieci Witolda Pileckiego.